Aro Solenoid Air Control Valve,1-2 In,120VAC K314SD-120-A
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ZO-G0345371
UPC:
MPN:
K314SD-120-A
Condition:
New
Weight:
3.22 LBS
Description
Solenoid Air Control Valve, Valve Ways and Positions 4-Way/3-Position, Voltage 120V AC, Center Position Closed, Valve Actuator / Return Solenoid / Solenoid, ISO Class Not Applicable, Pipe Size 1/2 in, Max. CFM - Valves 90 cfm, Operational Pressure Range 20 to 150 psi, NEMA Classification NEMA 4, Body Style Body-Ported, Pilot Pressure Not Applicable, Coefficient of Volume 2.57, DIN Connectors Electrical Connections, Shifting Technology Solenoid/Pilot, Power Consumption 6.9 W