Manufacturer Varies 3520-12.00X1.0D
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ZO-G2760791
UPC:
MPN:
3520-12.00X1.0D
Condition:
New
Weight:
0.03 LBS
Description
Helical Insert, Helical Insert Type Free-Running, System of Measurement Metric, Overall Length 12 mm, Thread Size M12-1.75, Thread Direction Right Hand, Thread Type Coarse, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Tang Style Tanged, Compatible Material Metal, Compatible Tap Size M12-1.75, Drill Bit Size 12.50 mm, Maximum Hole Diameter 10.11 mm, Tensile Strength 200,000 psi, Outside Diameter 15.01 mm, Manufacturer Location Globally Sourced, Rockwell Hardness C43-C50