Manufacturer Varies M51060.160.0030
MPN:
M51060.160.0030
Weight:
1.14 LBS
Description
Socket Flat Head Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 10 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M16x2.00, Minimum Thread Length 30 mm, Fastener Length 30 mm, Head Height 8.8 mm, Head Diameter 33.6 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 90 Degrees , Dimensional Standards DIN 7991, Flange Diameter Not Applicable