M6-1.00 x 12 mm Phillips Flat Machine Screw, Zinc Plated Steel, 100 PK M24670.060.0012
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ZO-G3344774
UPC:
MPN:
M24670.060.0012
Condition:
New
Weight:
0.64 LBS
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive Phillips, Thread Size M6x1.00, Fastener Length 12 mm, Head Width 11.3 mm, Head Height 3.3 mm, Drive Size #3, Tensile Strength 60,900 psi, Dimensional Standards DIN 965H, DIN EN ISO 7046, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 11.3 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 3.3 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 100