M6-1.00 x 50 mm Phillips Fillister Machine Screw, Zinc Plated Steel, 50 PK M24660.060.0050
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ZO-G3473267
UPC:
MPN:
M24660.060.0050
Condition:
New
Weight:
1.32 LBS
Description
Machine Screw, Head Type Cheese, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive Phillips, Thread Size M6x1.00, Fastener Length 50 mm, Head Width 12 mm, Head Height 4.75 mm, Drive Size #3, Tensile Strength 60,900 psi, Dimensional Standards DIN 7985H, DIN EN ISO 7045, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 12 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 4.75 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 50