Blind Rivet, Structural Button Head, 3-16 in Dia., 2.385 in L, Steel Body, 10 PK MGP98T-R6-20G-PKT
MPN:
MGP98T-R6-20G-PKT
Condition:
New
Weight:
0.20 LBS
Description
Lock Bolt,3/16 in dia,2.483 in L,PK10, System of Measurement Inch, Rivet Diameter 3/16 in, Overall Length 2 31/64 in, Rivet Material Steel, Finish Zinc Plated, Head Type Structural Button, Head Diameter 0.469 in, Head Height 0.098 in, Maximum Hole Diameter 0.201 in, Minimum Hole Diameter 0.191 in, Mandrel Material Steel, Product Type Lock Bolts, For Use With 6NCX0, 6NCX2, 6NCX8, Rivet Length 2.385 in, Shear Strength 1,300 lb, Manufacturer Location Globally Sourced, Package Quantity 10