Manufacturer Varies Standard Clevis Pin, 1-1-4 Dia, Steel, 1 PK U39797.125.0300
MPN:
U39797.125.0300
Condition:
New
Weight:
1.20 LBS
Description
Clevis Pin,3 in L,Steel 1.25 in dia, Product Type Standard Clevis Pin, Material Steel, Finish Plain, Material Grade/Class Ungraded, Head Type Headed, Head Diameter 1 1/2 in, Maximum Usable Length 2 1/2 in, Maximum Hole Size 0.25 in, Minimum Hole Size 0.245 in, Number of Holes 1, Shank Length 3 in, System of Measurement Inch, Standards ASME B18.8.1, Head Diameter Tolerance +/-0.15 in, Dimensional Standards ASME B18.8.1, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced