Class 10.9, M20-2.50 Hex Head Cap Screw, Black Oxide Steel, 220 mm L, 5 PK M04100.200.0220
MPN:
M04100.200.0220
Weight:
6.46 LBS
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 10.9, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M20-2.50, Fastener Length 220 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 52 mm, Head Height 12.5 mm, Head Width 30 mm, Package Quantity 5