Class 8.8, M12-1.75 Hex Head Cap Screw, Zinc Plated Steel, 45 mm L, 50 PK M01210.120.0045
MPN:
M01210.120.0045
Weight:
5.51 LBS
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M12-1.75, Fastener Length 45 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 45 mm, Head Height 7.5 mm, Head Width 19 mm, Package Quantity 50