Class 8.8, M16-1.50 Hex Head Cap Screw, Black Oxide Steel, 80 mm L, 10 PK M01070.160.0080
MPN:
M01070.160.0080
Weight:
3.24 LBS
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M16-1.50, Fastener Length 80 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Fine, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 961, Head Type Hex, Min. Thread Length 80 mm, Head Height 10 mm, Head Width 24 mm, Package Quantity 10