Class 8.8, M8-1.25 Hex Head Cap Screw, Black Oxide Steel, 120 mm L, 50 PK M01010.080.0120
MPN:
M01010.080.0120
Weight:
4.86 LBS
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M8-1.25, Fastener Length 120 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 120 mm, Head Height 5.3 mm, Head Width 13 mm, Package Quantity 50