Eaton C25BNB225T
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ZO-G5242307
UPC:
MPN:
C25BNB225T
Condition:
New
Weight:
0.50 LBS
Description
Definite Purpose Magnetic Contactor, LED Lighting Current Rating 35 A, Coil Voltage 24V AC, Series C25 Series, Number of Poles 2, NEMA Enclosure Rating No Enclosure, Tungsten Lighting Current Rating Not Applicable, Fluorescent Lighting Current Rating Not Applicable, Reversing Capability Non-Reversing, Frame Size B, Horsepower @ Single Phase - 240V AC 3 hp, Horsepower @ Single Phase - 120V AC 2 hp, Full Load Current - Resistive 35 A, Full Load Current - Inductive 25 A