Omron Latching Relay,11 Pins,Octal,24VAC MK2KP-UA-AC24
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ZO-G0368654
UPC:
MPN:
MK2KP-UA-AC24
Condition:
New
Weight:
0.15 LBS
Shipping:
Free Shipping
Out of stock
Frequently bought together:
Description
Latching Relay, Base Shape Octal, Coil Voltage 24V AC, Contact Form DPDT, Current Rating 5 A, Electrical Connection Quick-Connect, Flat Pin Width Not Applicable, Number of Pins 11, Pin Shape Flat, Sealing Enclosed, Status Indicator Mechanical Flag, Contact Rating (AC) 2 A @ 240V, 5 A @ 240V, Contact Rating (DC) 2.5 A @ 24V, 3 A @ 24V, Horsepower @ 120V AC Not Rated, Horsepower @ 240V AC Not Rated, Mounting Style Plug-In, Push-To-Test Method No Button, Body Depth 2.07 in, Body Height 1.36 in