Eaton Switch, Maint, Off-None-On, 1-4 In Tab NGR25061BNAAN
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ZO-G5303803
UPC:
MPN:
NGR25061BNAAN
Condition:
New
Weight:
0.05 LBS
Description
Lighted Rocker Switch, Contact Form DPST, Number of Connections 7, Switch Function Off/On, Terminals 0.250 in Quick Connect Tab, Mounting Hole 0.867 in x 1.734 in, AC Contact Rating 10 A @ 250 V, 15 A @ 125 V, DC Contact Rating 15 A @ 28 V, Standards CSA, RoHS, UL Listed, IP Rating IP42, Special Features 14V DC Incandescent Indicator Light, Illuminated