1-16" High Grade Neoprene Rubber Sheet, 12"x12", Black, 70A BULK-RS-NHS70-23
MPN:
BULK-RS-NHS70-23
Weight:
0.50 LBS
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 70A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 710, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.0625 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Good, Water Resistance Good