MPN:
6SH18X12-48
Condition:
New
Weight:
8.00 LBS
Shipping:
Free Shipping
Out of stock
Frequently bought together:
Description
Carbon Steel Sheet, Material Carbon Steel, Material Grade 1008, Heat Treatable Not Heat Treatable, Heat Treatment No Heat Treatment, Mechanical Finish Mill, Overall Length 4 ft, Overall Width 12 in, Thickness 0.047 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Yield Strength 25,000 psi, Fabrication Cold Rolled, Machinability 55 Percent, Rockwell Hardness Not Rated, Tensile Strength 38,000 psi, Length Tolerance +/-0.125 in, Width Tolerance +/-0.125 in, Standards ASTM 1008