Class 8.8, M16-2.00 Hex Head Cap Screw, Black Oxide Steel, 200 mm L, 10 PK M01000.160.0200
MPN:
M01000.160.0200
Condition:
New
Weight:
7.54 LBS
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M16-2.00, Fastener Length 200 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 44 mm, Head Height 10 mm, Head Width 24 mm, Package Quantity 10