Flarealert Battery Jump Starter,Input 1A,12V,10 ga. JSL-12000
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ZO-G4238532
UPC:
MPN:
JSL-12000
Condition:
New
Weight:
1.90 LBS
Description
Battery Jump Starter, For Use With Battery Type AGM, Deep Cycle, Gel, Lead Acid, Lithium, Wet Cell, For Battery Voltage 6 V DC, 12 V DC, Boost Current @ Voltage 500 A @ 12V, Charging Current @ Voltage 1 A @ 15V, Maintaining Current @ Voltage 0.14 A @ 13.2V, Automatic/Manual, Battery Capacity 12 Ah, Cable Length 22 in, Cable Wire Gauge 10 AWG, CEC Compliant CEC Compliant, Charge Type USB, Charger Function Boosting, Charger Style Handheld Portable, Cold Cranking Amps @ Voltage 400 A @ 12V