Unitherm 48" x 25 ft. Alumina-Silicate Ceramic Fiber Blanket 1" Wall CF6-1-48X25
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ZO-G8940687
UPC:
MPN:
CF6-1-48X25
Condition:
New
Weight:
53.00 LBS
Shipping:
Free Shipping
Out of stock
Frequently bought together:
Description
Ceramic Fiber Insulation, Insulation Material Aluminum Silicate, Overall Length 25 ft, Overall Width 4 ft, Thickness 1 in, Maximum Use Temperature 2,300 Degrees F, Density 6 lb/cu ft, R Value @ 1000F 1.06, Form Roll, Flexibility Flexible, Standards UL 723, Insulation Width 4 ft, Pipe Insulation Item Ceramic Fiber Blanket, Maximum Continuous Use Temperature 1,922 Degrees F, For Piping System Industrial Process, For Use On Pipe Insulation, Insulation Color White