M4-0.70 Socket Head Cap Screw, Socket, Black Oxide Steel, 90 mm Length, 100 PK M07000.040.0090
MPN:
M07000.040.0090
Weight:
2.07 LBS
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 3 mm, Material Steel, Material Grade/Class Class 12.9, Finish Black Oxide, Thread Size M4-0.7, Minimum Thread Length 25 mm, Fastener Length 90 mm, Head Height 4 mm, Head Diameter 7 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable